Popielówek - Wioska Żołnierzy Wyklętych • Zapytania • W sejmie • Marzena Machałek - Poseł na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko – legnickiego

Strona główna » W sejmie » Zapytania » Popielówek - Wioska Żołnierzy Wyklętych
Reklama (1)

Popielówek - Wioska Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2019, 15:44 | W regionie | Zapytania

Jutro w Popielówku - niedaleko Lubomierza uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie, które otrzymało patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, przygotowane przez Zespół Szkół w Lubomierzu i stowarzyszenie Klasztor.

W Popielówku we wrześniu 2018 roku dokonano wyjątkowych odkryć historycznych.

Podczas prac porządkowych i inwentaryzacyjnych w Kościele pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jednej stronie tego sztandaru znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej na drugiej orzeł w koronie i hasło Bóg Honor Ojczyzna.

Kościół krył jeszcze jedną tajemnicę. Na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej, z jej drugiej strony, jest polski napis. Najstarszy i jedyny upamiętniający Polaków, osadników z roku 1946 r., byłych partyzantów AK, NSZ, BCH. Dalsze drążenie historii odsłoniło kolejną tajemnicę. Mianowicie w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze mjr. Henryk Flame, który zasłynął z defilady w Wiśle, odbywającej się pod nosem UB i Milicji.
Dwóch żołnierzy niezłomnych z Żandarmerii Sił Podziemnych zapłaciło najwyższą cenę, Zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano. Tadeusza Pietrykę ps. „Sokół” skazano na 15 lat więzienia. Jego grób znajduje się przy kościele w Popielówku.

Dzień Żo.łnierzy Wyklętych (2)